27-11-2020

Ulla Kampmann Opstrup fra Steno Diabetes Center Aarhus er speciallæge i endokrinologi, klinisk forsker og underviser. Hun ser blandt andet gravide kvinder med diabetes i Klinik for Gravide på Aarhus Universitetshospital. Foto: Marie Mikkelsen.

Diabetes kan påvirke en graviditet – og omvendt. Derfor er der også nogle ting, man som gravid med diabetes skal være særlig opmærksom på, så man kan få et trygt og godt graviditetsforløb. Det hjælper Ulla Kampmann Opstrup med. 

Ulla Kampmann Opstrup er speciallæge i endokrinologi, klinisk forsker og underviser. Og så har gravide kvinder med diabetes en særlig plads i hendes hjerte.

Her fortæller Ulla om sit arbejde.

Hvad går dit arbejde ud på?

Jeg har mange forskellige funktioner i Steno Diabetes Center Aarhus. Jeg er speciallæge i endokrinologi og er tilknyttet vores voksenklinik. Jeg er også tilknyttet Klinik for Gravide på Aarhus Universitetshospital, hvor jeg sammen fødselslæger, jordemødre og sygeplejersker tager mig af de gravide kvinder med diabetes. Det er super spændende at arbejde tværfagligt, og de gravide kvinder med diabetes har en stor plads i mit hjerte. Dem skal vi passe godt på.

Derfor har jeg blandt andet været med til at udvikle et efterfødselsforløb for kvinder med graviditetsdiabetes, hvor vi følger kvinder med graviditetsdiabetes i årene efter fødslen, da de har stor risiko for at udvikle type 2-diabetes senere i livet.

Jeg er også ansat i en halvtidsstilling som forsker og forsker primært inden for graviditet og diabetes. Herudover er jeg tilknyttet vores uddannelsesenhed en dag om ugen, hvor jeg er med til at udvikle kurser for patienter og sundhedsprofessionelle.

Hvad er en god dag på arbejdet for dig?

Det kan for eksempel være en dag, hvor jeg er i Klinik for Gravide og ser nogle glade patienter. Efterfølgende mødes jeg med min forskningsgruppe (PADME – Pregnancy And Diabetes Metabolism Epidemiology), hvor vi diskuterer forskningsresultater og planlægger nye forskningsprojekter.

Hvad er det bedste ved dit arbejde?

Mit job er meget alsidigt, og jeg har mange bolde i luften. Det betyder også, at jeg aldrig bliver træt af mit arbejde. Det er vildt inspirerende at kombinere klinik og forskning og meget tilfredsstillende at kunne tage udgangspunkt i mit kliniske arbejde og lave forskningsprojekter, der kan komme mennesker med diabetes direkte til gavn.

Jeg synes, at mit job er utrolig meningsfuldt, og så har jeg verdens bedste kolleger her ved Steno Diabetes Center Aarhus.

Fun fact om Ulla

Jeg kan flyve et svævefly og er nærmest vokset op på en flyveplads, fordi flere i min familie fløj svæveflyvning. Her lærte jeg også at køre bus og lastbil.

Hvad er graviditetsdiabetes?

  • Graviditetsbetinget diabetes er en form for diabetes, som ses hos ca. 3-4 procent af alle gravide.
  • Det skyldes en ændret sukkeromsætning hos den gravide, som delvis er forårsaget af moderkagens hormonproduktion. De mange hormoner i kroppen får insulin til at virke dårligere, og kroppen skal derfor danne mere insulin.
  • Nogle kvinder kan ikke øge deres insulinproduktion, og de udvikler derfor graviditetsdiabetes.

Læs mere

Diabetes og graviditet

Diabetes kan påvirke en graviditet – og omvendt. Derfor bliver gravide kvinder med diabetes fulgt ekstra tæt på hospitalet, så vi sikrer et trygt og godt graviditetsforløb.

Lyt til podcast

Læs mere

Kontakt

Mød Steno Aarhus

Sygeplejersker, forskere, diætister, projektledere, læger, psykologer, sekretærer, socialrådgivere, datamedarbejdere, psykologer, AC fuldmægtige, antropologer...

Listen kunne blive ved. Hos Steno Diabetes Center Aarhus er vi mange fagligheder samlet under samme tag.

Fælles for os alle er, at vi arbejder for et godt liv for mennesker med eller i risiko for diabetes.

Mød nogle af os her.

 

Tilmeld dig nyhedsmail her

Tilmeld dig vores nyhedsmail og modtag udvalgte nyheder fra os direkte i din indbakke 3-4 gange om året.

Tilmeld dig nyhedsmailen her

 




Abonnér på vores nyheder

Hvis du gerne vil høre fra os lidt oftere, kan du klikke på 'Abonnér' på vores nyhedsside. Så modtager du en kort mail, hver gang der er nyt fra os.